شخصی سازی
فارسی انتخاب زبان US
  • شعار سال 2024 سازمان جهانی هواشناسی : خط مقدم اقدام اقلیمی
  • جهش تولید با مشارکت مردم
1403/04/12

تشریح عملکرد اداره کل هواشناسی در نشست خبری تبیین دستاوردهای دولت مردمی سیزدهم در حوزه راه و شهرسازی استان البرز

روز سه‌شنبه 12 تیرماه 1403 نشست خبری تبیین دستاوردهای دولت مردمی سیزدهم در حوزه راه و شهرسازی با حضور مدیران کل این حوزه و جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه استان البرز برگزار شد و آرش بهاروند مدیرکل هواشناسی استان البرز در این نشست خبری به تشریح عملکرد اداره کل تحت مدیریت خود پرداخت.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان البرز ؛ روز سه‌شنبه 12 تیرماه 1403 نشست خبری تبیین دستاوردهای دولت مردمی سیزدهم در حوزه راه و شهرسازی به ریاست محمدرضا صابری مدیرکل راه و شهرسازی و با حضور علی زندی‌فر مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، ذبیح الله زارع عضو هیئت مدیره و سرپرست شرکت عمران شهر جدید مهستان، علی فنونی علمداری مدیر آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک، آرش بهارونداحمدی مدیرکل هواشناسی، علی محمدی مدیرکل بنیاد مسکن، سید اصغر حسینی معاون اجرایی مدیریت شعب بانک مسکن استان البرز و معاونین اداره کل راه و شهرسازی و جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه استان البرز برگزار شد.

آرش بهارونداحمدی مدیرکل هواشناسی استان البرز در این نشست خبری گفت: در سال 1402 این اداره کل احداث و راه‌اندازی ایستگاه هواشناسی، کشاورزی داشته است منجمله: مرکز تحقیقات هواشناسی کشاورزی چهارباغ، ایستگاه اقلیم‌شناسی پیست خور، 22 ایستگاه باران‌سنجی خودکار در عظیمیه، فردیس، هیو، هرنج، ناریان، میر، تکیه ناوه، نساء، آیکان، کندر، پورگان، آتشگاه، پلنگ آباد، ایپک، شهرک کوروش، سعید آباد، تنکمان، سرخاب، قزلحصار، کردان و گلسار.

وی افزود: احداث این ایستگاه‌ها با هدف و در راستای بهبود ارائه پیش‌بینی‌های هواشناسی در سطح استان و ارائه خدمات بهتر در طرح‌های مطالعاتی و کاربران مختلف و با هدف پایش مستمر و 24 ساعته وضعیت هواشناسی و پارامترهای هواشناسی استان انجام شده است.

بهارونداحمدی در ادامه به ارائه گزارش عملکرد این اداره کل در دوره 3 ساله دولت سیزدهم در حوزه‌های گوناگون پرداخت که به شرح ذیل می‌باشد:

- احداث اقلیم‌شناسی شهرستانک

- احداث ایستگاه اقلیم‌شناسی پیست دیزین بالا

- تکمیل و تجهیز ایستگاه‌های موجود با سنسورهای روز مثل سنسور برف‌سنج و ارتفاع برف که برای اولین بار به صورت پایلوت در استان البرز و در کندوان جنوبی و شمالی انجام شد.

- سنسورهای هوای حال حاضر و سنسورهای دمای اعماق خاک در طالقان و سایر ایستگاه‌های موجود بروزرسانی شدند.

- خرید و نصب تجهیزات حفاظت الکتریکی و سنسور برای تمامی ایستگاه‌های هواشناسی

- احداث ایستگاه هواشناسی سینوپتیک در شهرستان اشتهارد و در سال‌های 1401 و 1402 پیشرفت فیزیکی 80 درصدی داشته است و امیدواریم در هفته دولت یا دهه فجر این ایستگاه را افتتاح کنیم. این ایستگاه یکی از مهم‌ترین ایستگاه‌های سینوپتیک کشورمان خواهد بود.

- راه‌اندازی تارنمای جدید اداره کل هواشناسی استان البرز و سامانه جدید هواگوی خودکار 134 با 30 خط همزمان و امکان پاسخگویی به 30 کاربر به صورت همزمان

مدیرکل هواشناسی استان البرز افزود: پروژه‌های مطالعاتی و تحقیقاتی در حوزه تحقیقات هواشناسی کاربردی هم در دو سال گذشته انجام شده که بدین شرح است:

- طرح مطالعاتی ارائه مدل تعیین سهم اثر میزان آلایندگی کانون‌های اصلی داخلی و فرا استانی ذرات معلق PM10 استان البرز که در سامانه نظام ایده‌ها و نیازها (سامانه نان) ثبت شده و در حال انجام است.

- طرح مطالعاتی مدل‌سازی و تحلیل کانون‌های آلودگی مؤثر در استان البرز

- طرح مطالعاتی برآورد حداکثر بارش محتمل در استان البرز

- طرح مطالعاتی امواج گرمایی استان البرز

- طرح مطالعاتی بررسی شرایط خشکسالی استان در سه بخش شمالی، مرکزی و جنوبی و راستی‌آزمایی داده‌های ایستگاه‌های هواشناسی خودکار برای گذر از ایستگاه‌های هواشناسی سنتی و استفاده از ایستگاه‌های خودکار هواشناسی در استان

بهارونداحمدی در پایان تصریح کرد: در بخش پیش‌بینی هوا ساماندهی داشتیم منجمله تجهیز مرکز استودیوی پیش‌بینی هواشناسی. این استودیو مجهز و بروزرسانی و نصب و راه‌اندازی مانیتورینگ در آن انجام شده است. همچنین خرید تجهیزات و بروزرسانی نرم‌افزارهای فناوری اطلاعات و نوسازی، بهسازی و تجهیز کلیه ایستگاه‌های هواشناسی در سطح استان طی این 3 سال انجام شده است.